Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ
Καλώς ορίσατε στο forum "Η παρέα της σταυροβελονιάς". Για να μπορείτε να συμμετέχετε, θα πρέπει να εγγραφείτε.
Καλή διαμονή και διασκέδαση!

Με εκτίμηση
Σταυροβελονιά
Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ
Καλώς ορίσατε στο forum "Η παρέα της σταυροβελονιάς". Για να μπορείτε να συμμετέχετε, θα πρέπει να εγγραφείτε.
Καλή διαμονή και διασκέδαση!

Με εκτίμηση
Σταυροβελονιά
Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ

Μια φορά και έναν καιρό, ήταν η σταυροβελονιά...και έφτιαξε την πρώτη αυστηρά και μόνο, ελληνική γυναικεία κοινότητα, με θέμα... ΤΗΝ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑ!!!
 
ΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΠρασόρυζο με δαμάσκηνα I_icon_mini_portalΣύνδεση

 

 Πρασόρυζο με δαμάσκηνα

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Anna

Anna


Αριθμός μηνυμάτων : 679
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη , Ν Ραιδεστός

Πρασόρυζο με δαμάσκηνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρασόρυζο με δαμάσκηνα   Πρασόρυζο με δαμάσκηνα EmptyΔευ Δεκ 26, 2011 12:21 pm

Σας στέλνω μια εύκολη συνταγή, πολύ υγεινή και το κυριότερο ελαφριά! Μου την έδωσε η μάμα μιας φίλης- να ναι καλά- και την έκανα σήμερα για πρωτη φορά. Υπέροχή γεύση, ξεφεύγει από το παραδοσιακό πρασόρυζο και σε γευση και σε χρώμα και είναι οτι πρέπει για να ξεφύγουμε από το κρέας...
Υλικά:
1 κρεμμυδι ξερό
2 ματσάκια φρέσκα κρεμμύδια
10 πράσσα ψιλοκομμένα μόνο το άσπρο μέρος
4 πιπεριές κόκκινες κομμένες σε κύβους
2 πιπεριές πράσινες κομμένες σε κύβους
4 κάρότα κομμένα σε κύβους
1/2 φλυτζάνι ρύζι καρολίνα
10 δαμάσκηνα κομμένα στα τέσσερα
άνιθο, αλάτι, πιπέρι, λάδι

Εκτέλεση
Βάζουμε 1/2 φλυτζάνι λάδι το ξερό κρεμμύδι και τα φρέσκα και τα αχνίζουμε- όχι τσιγάρισμα. Πρόσθέτουμε όλα τα ψιλοκομμένα λαχανικά, αλατοπίπερο και χαμηλώνουμε τη φωτιά. Αφήνουμε τα λαχανικά να βράσουν και δεν προσθέτουμε καθόλου νερό γιατί τα ίδια τα λαχανικά θα βγάλουν τα υγρά τους. Τα αφήνουμε για μισή ώρα (3/4 το πολύ) και προσθέτουμε το ρύζι, τα δαμάσκηνα και τον άνιθο. Ανακατεύουμε και αφήνουμε μέχρι να φουσκώσει το ρύζι.
Σερβίρεται με λεμόνι και δροσερό άσπρο κρασι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EVDOKIAKAL

EVDOKIAKAL


Αριθμός μηνυμάτων : 1005
Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Πρασόρυζο με δαμάσκηνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρασόρυζο με δαμάσκηνα   Πρασόρυζο με δαμάσκηνα EmptyΔευ Δεκ 26, 2011 1:17 pm

Anna έγραψε:
Σας στέλνω μια εύκολη συνταγή, πολύ υγεινή και το κυριότερο ελαφριά! Μου την έδωσε η μάμα μιας φίλης- να ναι καλά- και την έκανα σήμερα για πρωτη φορά. Υπέροχή γεύση, ξεφεύγει από το παραδοσιακό πρασόρυζο και σε γευση και σε χρώμα και είναι οτι πρέπει για να ξεφύγουμε από το κρέας...
Υλικά:
1 κρεμμυδι ξερό
2 ματσάκια φρέσκα κρεμμύδια
10 πράσσα ψιλοκομμένα μόνο το άσπρο μέρος
4 πιπεριές κόκκινες κομμένες σε κύβους
2 πιπεριές πράσινες κομμένες σε κύβους
4 κάρότα κομμένα σε κύβους
1/2 φλυτζάνι ρύζι καρολίνα
10 δαμάσκηνα κομμένα στα τέσσερα
άνιθο, αλάτι, πιπέρι, λάδι

Εκτέλεση
Βάζουμε 1/2 φλυτζάνι λάδι το ξερό κρεμμύδι και τα φρέσκα και τα αχνίζουμε- όχι τσιγάρισμα. Πρόσθέτουμε όλα τα ψιλοκομμένα λαχανικά, αλατοπίπερο και χαμηλώνουμε τη φωτιά. Αφήνουμε τα λαχανικά να βράσουν και δεν προσθέτουμε καθόλου νερό γιατί τα ίδια τα λαχανικά θα βγάλουν τα υγρά τους. Τα αφήνουμε για μισή ώρα (3/4 το πολύ) και προσθέτουμε το ρύζι, τα δαμάσκηνα και τον άνιθο. Ανακατεύουμε και αφήνουμε μέχρι να φουσκώσει το ρύζι.
Σερβίρεται με λεμόνι και δροσερό άσπρο κρασι!

Μμμμ... πολύ νόστιμο φαίνεται και πράγματι χρειάζεται λίγο σαλατικό για αποτοξίνωση μετά από τόσο κρεατικό που φάγαμε. scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FELITSIA

FELITSIA


Αριθμός μηνυμάτων : 950
Ημερομηνία εγγραφής : 24/07/2011
Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΗΛΙΟΥ

Πρασόρυζο με δαμάσκηνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρασόρυζο με δαμάσκηνα   Πρασόρυζο με δαμάσκηνα EmptyΤετ Δεκ 28, 2011 12:42 am

ΑΝΝΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΣΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ(ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΩ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΟΥ)ΕΒΑΛΑ ΜΕΣΑ ΤΑ ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΤΩΝ ΔΑΜΑΣΚΗΝΩΝ ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ .ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΑΠΟΞΗΡΑΙΝΩ.ΕΓΙΝΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΥΠΟΞΙΝΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΘΑ ΤΗΝ ΥΙΟΘΕΤΗΣΩ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΑΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ.
ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΗΛΙΟΛΟΥΣΤΗ ΜΕΡΑ ΟΠΩΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΒΟΛΟ.ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΚΡΥΟ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΖΕΣΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ.ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.felitsia.gr
Anna

Anna


Αριθμός μηνυμάτων : 679
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη , Ν Ραιδεστός

Πρασόρυζο με δαμάσκηνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρασόρυζο με δαμάσκηνα   Πρασόρυζο με δαμάσκηνα EmptyΤετ Δεκ 28, 2011 12:00 pm

Ευχαριστώ Φελίτσια , αν και η συνταγή είναι της μαμάς μιας φίλης μου! (να είμαστε και ειλικρινείς)!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FELITSIA

FELITSIA


Αριθμός μηνυμάτων : 950
Ημερομηνία εγγραφής : 24/07/2011
Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΗΛΙΟΥ

Πρασόρυζο με δαμάσκηνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρασόρυζο με δαμάσκηνα   Πρασόρυζο με δαμάσκηνα EmptyΤετ Δεκ 28, 2011 1:00 pm

ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ ΣΟΥ ΑΝΝΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΓΡΑΨΩ?ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ?ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ .ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΟΣ.ΘΑ ΤΗΝ ΠΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΑΣΣΟΡΥΖΟ ΑΝΝΑΣ.ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΣΥΝΤΟΜΙΑ .ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΔΙΚΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΥΝΤΟΜΙΑ.ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.felitsia.gr
Anna

Anna


Αριθμός μηνυμάτων : 679
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη , Ν Ραιδεστός

Πρασόρυζο με δαμάσκηνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρασόρυζο με δαμάσκηνα   Πρασόρυζο με δαμάσκηνα EmptyΠεμ Δεκ 29, 2011 11:33 am

ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ\
Χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχ! Τέλειο!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EVDOKIAKAL

EVDOKIAKAL


Αριθμός μηνυμάτων : 1005
Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Πρασόρυζο με δαμάσκηνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρασόρυζο με δαμάσκηνα   Πρασόρυζο με δαμάσκηνα EmptyΠεμ Δεκ 29, 2011 12:21 pm

Anna έγραψε:
ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ\
Χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχ! Τέλειο!!!!!!!!!!!!!!!

Πολύ πρωτότυπο όνομα για συνταγή και μοναδικό θα έλεγα.
Γιατί για σκεφτείτε το μπορεί να υπάρχει και άλλη "Συνταγή της Άννας" αλλά "Συνταγή της μαμάς της φίλης της Άννας" μάλλον λίγο σπάνιο είναι. Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FELITSIA

FELITSIA


Αριθμός μηνυμάτων : 950
Ημερομηνία εγγραφής : 24/07/2011
Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΗΛΙΟΥ

Πρασόρυζο με δαμάσκηνα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρασόρυζο με δαμάσκηνα   Πρασόρυζο με δαμάσκηνα EmptyΠεμ Δεκ 29, 2011 12:29 pm

EYDOKIA ΣΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΥΩΝΕΙΣ.ΔΕΣ ΤΟ SITE KAI ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙΣ ΠΟΛΥ .ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΥΣΗ........ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΚΕΦΙΑ ΤΡΕΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΗΛΙΟ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΛΗ ?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.felitsia.gr
 
Πρασόρυζο με δαμάσκηνα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ :: Συνταγές μαγειρικής.-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | Τέχνη | Hobbies | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις