Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ
Καλώς ορίσατε στο forum "Η παρέα της σταυροβελονιάς". Για να μπορείτε να συμμετέχετε, θα πρέπει να εγγραφείτε.
Καλή διαμονή και διασκέδαση!

Με εκτίμηση
Σταυροβελονιά
Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ
Καλώς ορίσατε στο forum "Η παρέα της σταυροβελονιάς". Για να μπορείτε να συμμετέχετε, θα πρέπει να εγγραφείτε.
Καλή διαμονή και διασκέδαση!

Με εκτίμηση
Σταυροβελονιά
Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ

Μια φορά και έναν καιρό, ήταν η σταυροβελονιά...και έφτιαξε την πρώτη αυστηρά και μόνο, ελληνική γυναικεία κοινότητα, με θέμα... ΤΗΝ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑ!!!
 
ΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΓρήγορες καλοκαιρινες συνταγες! I_icon_mini_portalΣύνδεση

 

 Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες!

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Anna

Anna


Αριθμός μηνυμάτων : 679
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη , Ν Ραιδεστός

Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες!   Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες! EmptyΔευ Ιουν 11, 2012 11:27 am

Λοιπόν , σας έχω δυο γρηγορες, ευκολες και καλοκαιρινες συνταγές! Οτι πρεπει για την εποχή, αφενος γιατί τρωγονται δροσερες και αφετέρου γιατί μπορείτε να τις ετοιμασετε γρηγορα και να μην χασετε το μπανιο σας!

1.κοτόπουλο με λαχανικα
700γρ κοτοπουλο ψιλοκομμένο
3 ντομάτες σε ροδέλες
3 κρεμμυδια ξερά σε ροδέλες
4 πιπεριες πρασινες και 4 κοκκινες κομμένες σε βεργούλες
1 κονσέρβα μανιτάρια
Σε ένα βαθύ τηγάνι με λίγο λάδι ροδίζουμε πρωτα τις μπουκιες το κοτοπουλο και μέτα βάζουμε και όλα τα λαχανικά με αλατοπιπερο μέχρι να αρχίσουν να μαλακώνουν. Τα βάζουμε σε ένα ταψι, ομως να είναι στριμωγμένα, και ψηνουμε στους 180- 200 για μισή ώρα! Οταν κλεινουμε πασπαλιζουμε με κεφαλοτύρι. Σερβιρουμε με πατατούλες, ρυζάκι ή και σκέτη σαλάτα!

2. Λαχανικά λεμονάτα με χωριάτικο λουκάνικο
Πατάτες και κολοκυθάκια κομμένα
2 χωριατικα λουκάνικα
Το χυμό απο 2 λεμόνια
Αλατοπιπερο, ριγανη, λάδι, μουστάρδα

Κοβουμε όλα τα υλικά και τα βάζουμε σε ταψι. Χτυπαμε το λαδι με το λεμόνι και τη μουστάρδα και περιχυνουμε , προσθέτουμε αλατοπιπερο, μπολικη ρίγανη και νεράκι.
Ψηνουμε στους 190 βαθμους μέχρι να γίνουν οι πατάτες!
Παρατηρήσεις: 1. ΄Τη συνταγή τη βγάλαμε με τις φιλες μου και μας πετυχε!!! (αφου άρεσε και στο μεγάλο μου που είναι ο πλεον δυσκολος...)
2. Την επόμενη φορά θα την δοκιμάσω με κοτόπουλο (η και με κεφτεδάκια) και θα δοκιμασω να τη σερβιρω με ΄γιαουρτι για ακόμα πιο δροσερό αποτέλεσμα!
3. Αν βαλετε χωριατικο λουκάνικο - εμένα αυτό είχε ο καταψυκτης μου- να γυρίσετε τα λουκανικα για να ξεροψηθουν απο όλες τις πλευρές!

Καλή όρεξη και καλά μπανια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FELITSIA

FELITSIA


Αριθμός μηνυμάτων : 950
Ημερομηνία εγγραφής : 24/07/2011
Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΗΛΙΟΥ

Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες!   Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες! EmptyΔευ Ιουν 11, 2012 12:00 pm

NA SAI KALA BRE KORITSI MOY .ΜΑΣ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΒΡΑΔΙΑΤΙΚΑ .ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΩ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 7 ΤΟ ΒΡΑΔΥ .ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ .ΣΗΜΕΡΑ ΕΒΓΑΛΑ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΓΙΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΑΝ FIELD ΣΤΟ DESK TOP ΓΙΑ ΝΑ THN ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΑΛΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΟΤΑΝ ΞΕΦΟΥΣΚΩΣΩ .ΘΕΛΩ ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΗ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΓΛΥΚΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ .ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΟΠΩΣ Η ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ .ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ .ΘΑ ΤΙΣ ΦΤΙΑΞΩ .ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΕΣ. Very Happy I love you flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.felitsia.gr
EVDOKIAKAL

EVDOKIAKAL


Αριθμός μηνυμάτων : 1005
Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες!   Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες! EmptyΤρι Ιουν 12, 2012 11:44 am

Εύκολες και γρήγορες οι συνταγές σου Άννα μου.
Και αυτή την εποχή με την ζέστη και το θερμόμετρο να ανεβαίνει διαρκώς χρειαζόμαστε εύκολες και γρήγορες συνταγές για να μην μένουμε για αρκετή ώρα στην κουζίνα....
Σίγουρα θα τις φτιάξω άμεσα!! flower Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anna

Anna


Αριθμός μηνυμάτων : 679
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη , Ν Ραιδεστός

Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες!   Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες! EmptyΤρι Ιουν 12, 2012 12:20 pm

Εγω αυριο θα κάνω το γλυκο της Ρουλας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EF75




Αριθμός μηνυμάτων : 175
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2012
Ηλικία : 49
Τόπος : ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες!   Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες! EmptyΤετ Ιουν 13, 2012 3:44 am

ANNA ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ??? ΝΑ ΜΗΝ ΓΛΙΤΩΣΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Γρήγορες καλοκαιρινες συνταγες!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ
» KEΡΑΣΣΟΠΙΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΑΠΟ ΣΠΙΤΙ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ :: Συνταγές μαγειρικής.-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις