Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ
Καλώς ορίσατε στο forum "Η παρέα της σταυροβελονιάς". Για να μπορείτε να συμμετέχετε, θα πρέπει να εγγραφείτε.
Καλή διαμονή και διασκέδαση!

Με εκτίμηση
Σταυροβελονιά
Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ
Καλώς ορίσατε στο forum "Η παρέα της σταυροβελονιάς". Για να μπορείτε να συμμετέχετε, θα πρέπει να εγγραφείτε.
Καλή διαμονή και διασκέδαση!

Με εκτίμηση
Σταυροβελονιά
Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ

Μια φορά και έναν καιρό, ήταν η σταυροβελονιά...και έφτιαξε την πρώτη αυστηρά και μόνο, ελληνική γυναικεία κοινότητα, με θέμα... ΤΗΝ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑ!!!
 
ΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ I_icon_mini_portalΣύνδεση

 

 ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
μία καλή ... μία ανάποδη

μία καλή ... μία ανάποδη


Αριθμός μηνυμάτων : 241
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2011
Τόπος : Καλλιθέα, Αττική

ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ   ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ EmptyΚυρ Δεκ 04, 2011 11:00 pm

ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ
ΥΛΙΚΑ

500γρ. πουρές κάστανου
125 γρ. κουβερτούρα λιωμένη
125 γρ. βούτυρο Lurpak ή μαργαρίνη (BITAM) σε θερμοκρασία δωματίου
5 κουταλιές της σούπας άχνη
½ ποτήρι του κρασιού κονιάκ
½ κούπα καρύδια
Τρούφα για την επικάλυψη ή κακάο ή καρύδια (ψιλοκομμένα)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Σε ένα μπολ βάζουμε τον πουρέ του κάστανου. Προσθέτουμε το βούτυρο (πολύ μαλακό σχεδόν λιωμένο), την άχνη, το κονιάκ, την λιωμένη κουβερτούρα και τα καρύδια. Ανακατεύουμε καλά για να ενωθούν τα υλικά. Αφήνουμε το μείγμα στο ψυγείο 1-2 ώρες για να σφίξει λίγο. Μετά παίρνουμε λίγο από το μείγμα και πλάθουμε μικρά μπαλάκια. Τέλος τα τυλίγουμε στην τρούφα ή στο κακάο, ή στα ψιλοκομμένα καρύδια.



ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anna

Anna


Αριθμός μηνυμάτων : 679
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη , Ν Ραιδεστός

ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ   ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ EmptyΔευ Δεκ 05, 2011 11:22 am

Βαρβάρα, να ρωτήσω κάτι; τον πουρε από κάστανα πως το κάνουμε; Σκέτα βρασμένα κάστανα και λιωμένα ή προσθέτουμε και κάτι άλλο;
Ευαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μία καλή ... μία ανάποδη

μία καλή ... μία ανάποδη


Αριθμός μηνυμάτων : 241
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2011
Τόπος : Καλλιθέα, Αττική

ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ   ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ EmptyΔευ Δεκ 05, 2011 9:57 pm

΄Αννα μου, απλά βράζεις τα κάστανα και τα πολτοποιείς λίγα λίγα στο multi. Αυτός είναι ο πουρές. Είναι πανεύκολα. Επίσης υπάρχουν κάστανα καθαρισμένα, έτοιμα, αεροστεγώς συσκευασμένα στα μεγάλα Super Markets. Αν τα φτιάξεις καλή επιτυχία.
Καλημέρα και καλή συνέχεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anna

Anna


Αριθμός μηνυμάτων : 679
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη , Ν Ραιδεστός

ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ   ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ EmptyΤρι Δεκ 06, 2011 11:50 am

ευχαριστώ! Θα σου πω οταν τα φτιάξω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Anna

Anna


Αριθμός μηνυμάτων : 679
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη , Ν Ραιδεστός

ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ   ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ EmptyΣαβ Δεκ 17, 2011 11:41 am

μόλις αντεγραψα την συνταγή και θα τους τα φτιάξω τα Χριστουγεννα! Σήμερα εφτιαξα μελομακάρονα αλλά ζήτημα να φτάσουν μέχρι την Τρίτη... όποιος περνάει απο τη κουζίνα τρωει κι απο 2!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FELITSIA

FELITSIA


Αριθμός μηνυμάτων : 950
Ημερομηνία εγγραφής : 24/07/2011
Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΗΛΙΟΥ

ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΚΡΕΠΙΑ FELITSIA   ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ EmptyΠεμ Δεκ 22, 2011 2:24 pm

ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΛΕΚΑΝΗ 4 ΑΥΓΑ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΤΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ ΧΥΜΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΞΥΣΜΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΟΥ 1 ΣΦΗΝΑΚΙ ΤΣΙΠΟΥΡΟ 1/2 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΜΠΕΙΚΙΝ 1/2 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΛΑΔΙ.ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΑΛΕΥΡΙ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΖΥΜΗ ΣΧΕΔΟΝ ΣΦΙΧΤΗ Η ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΦΥΛΛΟ.ΤΗΝ ΚΟΒΟΥΜΕ ΣΕ 4 ΜΠΑΛΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΚΕΠΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΜΙΑ ΠΕΤΣΕΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΜΕΤΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΠΑΛΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΛΕΥΡΙ ΣΕ ΦΥΛΛΟ ΛΕΠΤΟ (ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΗΣ ΠΙΤΤΑΣ).ΚΟΒΟΥΜΕ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΧΗΜΑΤΑ(ΕΓΩ ΕΚΟΨΑ ΜΕ ΚΟΥΠ ΠΑΤ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΔΕΝΤΡΑΚΙΑ )ΦΙΟΓΓΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ.ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΚΙ ΝΑ ΚΑΨΕΙ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΚΑΙ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΡΚΕΤΑ .ΑΦΟΥ ΑΝΕΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΑ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΚΡΟΚΕΤΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΥΠΗΤΗ ΚΟΥΤΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΜΟΡΦΟ ΧΡΩΜΑ (ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΑΤΑΤΕΣ).ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΧΑΡΤΙ ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΣΙΡΟΠΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΥΤΟ ΤΟ ΣΙΡΟΠΙ ΚΑΙ ΚΡΥΑ ΤΑ ΚΡΕΠΙΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΙΡΟΠΙ ΜΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΑΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΜΟΥΛΙΑΣΟΥΝ .ΤΑ ΠΑΣΠΑΛΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΡΙΜΜΕΝΟ ΚΑΡΥΔΙ ,ΚΑΝΕΛΛΑ,ΓΑΡΥΦΑΛΛΟ.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.felitsia.gr
FELITSIA

FELITSIA


Αριθμός μηνυμάτων : 950
Ημερομηνία εγγραφής : 24/07/2011
Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΗΛΙΟΥ

ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ   ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ EmptyΠεμ Δεκ 22, 2011 2:27 pm

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΕΙΑ ΠΑΝΤΑ Η ΖΩΗ ΣΑΣ.ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.felitsia.gr
Anna

Anna


Αριθμός μηνυμάτων : 679
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη , Ν Ραιδεστός

ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ   ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ EmptyΠαρ Δεκ 23, 2011 12:19 pm

ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ κι αυτό ωραίο μου φαίνεται! Για την Πρωτοχρονιά μου φαίνεται...
(κι απο Γενάρη θα αρχίσουμε να ανεβάζουμε διαίτες!!!!!χαχαχαχχαχα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FELITSIA

FELITSIA


Αριθμός μηνυμάτων : 950
Ημερομηνία εγγραφής : 24/07/2011
Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΗΛΙΟΥ

ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ   ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ EmptyΠαρ Δεκ 23, 2011 12:41 pm

ΓΙΑΤΙ ΒΡΕ ΑΝΝΑ ΜΟΥ ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ?
ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ?ΟΠΟΙΟΣ ΧΑΣΕΙ ΚΙΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΑ ΚΡΑΤΑΕΙ.ΧΑ ΧΑ ΧΑ .
ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ (ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ) ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΕΣ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΑ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΑΞΕΧΑΣΤΑ .ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΛΕΣ .ΦΙΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ ΒΟΛΟ.ΕΧΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΖΕΣΤΗ ΚΑΡΔΙΑ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.felitsia.gr
EVDOKIAKAL

EVDOKIAKAL


Αριθμός μηνυμάτων : 1005
Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ   ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ EmptyΠαρ Δεκ 23, 2011 1:28 pm

I love you Η αλήθεια είναι ότι για να αποκτήσουμε τα κιλάκια μας κοπιάσαμε αρκετά, οπότε ποιός θελει να τα χάσει!!! flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FELITSIA

FELITSIA


Αριθμός μηνυμάτων : 950
Ημερομηνία εγγραφής : 24/07/2011
Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΗΛΙΟΥ

ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ   ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ EmptyΠαρ Δεκ 23, 2011 1:51 pm

ΣΩΣΤΗ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΕΥΔΟΚΙΑ ΜΟΥ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ .ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ .ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΣΕ ΟΛΕΣ.ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΑΓΑΠΗ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.felitsia.gr
 
ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΟ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ :: Συνταγές μαγειρικής.-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | Τέχνη | Hobbies | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις