Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ
Καλώς ορίσατε στο forum "Η παρέα της σταυροβελονιάς". Για να μπορείτε να συμμετέχετε, θα πρέπει να εγγραφείτε.
Καλή διαμονή και διασκέδαση!

Με εκτίμηση
Σταυροβελονιά
Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ
Καλώς ορίσατε στο forum "Η παρέα της σταυροβελονιάς". Για να μπορείτε να συμμετέχετε, θα πρέπει να εγγραφείτε.
Καλή διαμονή και διασκέδαση!

Με εκτίμηση
Σταυροβελονιά
Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ

Μια φορά και έναν καιρό, ήταν η σταυροβελονιά...και έφτιαξε την πρώτη αυστηρά και μόνο, ελληνική γυναικεία κοινότητα, με θέμα... ΤΗΝ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑ!!!
 
ΦόρουμΑναζήτησηLatest imagesΕγγραφήΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! I_icon_mini_portalΣύνδεση

 

 ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!!

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
EVDOKIAKAL

EVDOKIAKAL


Αριθμός μηνυμάτων : 1005
Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!!   ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! EmptyΠεμ Απρ 19, 2012 12:41 pm

Και αφού ξεκίνησα τις συνταγές, σας γράφω και αυτή για το τσουρέκι μου

ΤΣΟΥΡΕΚΙ


Υλικά:


3 κιλά αλεύρι σκληρό
150 γρ. μαγιά μπύρας
750 γρ. ζάχαρη
12 αυγά
1 φάκελο μαχλέπι
530 γρ. βούτυρο
750 γρ. γάλα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Το πρωί αναπιάζουμε λίγο προζύμι. Σε λίγο χλιαρό γάλα, διαλύουμε την μαγιά και βάζουμε και λίγο αλεύρι περίπου 1 κιλό για να γίνει μία ζύμη κανονική και την σκεπάζουμε με λαδόκολλα.
Το βράδυ διαλύουμε την ζάχαρη μέσα στο υπόλοιπο γάλα και χτυπάμε τα’ αυγά ολόκληρα. Ρίχνουμε 1 φακελάκι μαχλέπι, το ξύσμα 2 πορτοκαλιών λίγο αλάτι, καιτο βούτυρο λιωμένο. Τα βάζουμε στη συνέχεια όλα στη ζύμη και τα ζυμώνουμε όλα πολύ καλά. Τα σκεπάζουμε και τα αφήνουμε να γίνουν. Την άλλη μέρα το πρωί τα ξαναζυμώνουμε καλά, τα πλάθουμε και την βάζουμε να γίνει. Πριν τα ρίξουμε στο φούρνο τα αλείφουμε με αυγό ή αν θέλουμε βάζουμε και κομμένα ασπρισμένα αμύγδαλα.
Τα τελευταία χρόνια κατόπιν υποδείξεως του φουρναρη στη γειτονιά μου φτιάχνω το προζύμι αλλά δεν το αφήνω τόσο πολύ. Αρκεί 1-2 ώρες σε ζεστό μέρος και φουσκώνει και μετά προσθέτω όλα τα υπόλοιπα υλικά και ακολουθώ την υπόλοιπη διαδικασία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μία καλή ... μία ανάποδη

μία καλή ... μία ανάποδη


Αριθμός μηνυμάτων : 241
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2011
Τόπος : Καλλιθέα, Αττική

ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!!   ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! EmptyΠεμ Απρ 19, 2012 9:41 pm

Ευδοκία μου καλημέρα,
η μυρωδιά από το φρεσκοψημένο σου τσουρεκάκι, γαργάλισε τη μύτη μου και με ξύπνησε. Το μαχλέπι το απογείωσε ενώ το αμυγδαλάκι από πάνω, είναι το κάτι άλλο. Γεια στα χέρια σου φιλενάδα μου, θα κόψω ένα κομμάκι γιατί τα κουλουράκια τα μάζεψες γρήγορα γρήγορα και δεν πρόλαβα να πάρω τρίτο.
Ευχαριστώ για το κέρασμα, φιλιά

ΥΓ Κορίτσια, ένα κομμάτι πήρα, έχει και για σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EVDOKIAKAL

EVDOKIAKAL


Αριθμός μηνυμάτων : 1005
Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!!   ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! EmptyΠεμ Απρ 19, 2012 10:38 pm

Καλημέρα Βαρβάρα μου.

Τα κουλουράκια είναι λίγο πιο πίσω από τα τσουρέκια, αν κοιτάξεις καλύτερα θα τα δεις και έχει πάρα πολλά για όλες και για όλη την εβδομάδα.

Και τα τσουρέκια είναι πολλά (16) οπότε μάλλον θα μας φτάσουν για το πρωινό (και το απογευματινό) καφεδάκι μας για καμία εβδομάδα τι λες???

Να απολαύσεις το πρωινό καφεδάκι σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μία καλή ... μία ανάποδη

μία καλή ... μία ανάποδη


Αριθμός μηνυμάτων : 241
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2011
Τόπος : Καλλιθέα, Αττική

ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!!   ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! EmptyΠαρ Απρ 20, 2012 2:51 am

ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! Dsc03233g
Ευδοκία κάνω μια δοκιμή με αποστολή μια φωτογραφίας για να δω πως εμφανίζεται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
μία καλή ... μία ανάποδη

μία καλή ... μία ανάποδη


Αριθμός μηνυμάτων : 241
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2011
Τόπος : Καλλιθέα, Αττική

ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!!   ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! EmptyΠαρ Απρ 20, 2012 2:55 am

Μάλλον έκανα μια τρύπα στο νερό. Δεν λες στο παιδάκι σου μήπως μπορεί να μας πει αν μπορούμε να βάζουμε και φωτογραφίες από τα φαγητά που φτιάχνουμε??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EVDOKIAKAL

EVDOKIAKAL


Αριθμός μηνυμάτων : 1005
Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!!   ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! EmptyΠαρ Απρ 20, 2012 2:57 am

Βαρβάρα μου βλέπω ένα μικρό τετραγωνάκι και μέσα ένα κόκκινο χ, αλλά δεν μου το ανοίγει γιατί στο γραφείο δεν έχουμε το κατάλληλο πρόγραμμα. Θα πάω σπίτι και θα το ανοίξω από εκεί και θα σου τηλεφωνήσω να σου πω τι βλέπω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EVDOKIAKAL

EVDOKIAKAL


Αριθμός μηνυμάτων : 1005
Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!!   ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! EmptyΠαρ Απρ 20, 2012 2:59 am

Το απόγευμα που θα γυρίσω στο σπίτι θα τον πιάσω (από το αυτί!!!!) και θα τον βάλω να μας δείξει τα βασικά για τις φωτογραφίες.....Smile

Γελάω γιατί βλέπω από τώρα το γελάκι του την ώρα που θα του λέω πώς πρέπει να το κάνω αυτό ή το άλλο, και το σχόλιό του!Smile Smile Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FELITSIA

FELITSIA


Αριθμός μηνυμάτων : 950
Ημερομηνία εγγραφής : 24/07/2011
Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΗΛΙΟΥ

ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!!   ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!! EmptyΣαβ Απρ 21, 2012 2:34 pm

ΕΥΔΟΚΙΑ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΣΟΥ .ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΣΑ ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ 3 ΚΙΛΑ ΑΛΕΥΡΙ?
ΟΣΟ ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΩΝ ΦΑΓΗΤΩΝ ΜΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΡΩΤΗΣΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΣΟΥ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΕΔΩ?ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΣΟΥ.ΤΟ ΤΣΟΥΡΕΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ. Very Happy cheers I love you cheers flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.felitsia.gr
 
ΤΣΟΥΡΕΚΙ!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Η ΠΑΡΕΑ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑΣ :: Συνταγές μαγειρικής.-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις